Realizace - Városliget v Budapešti (Maďarsko)

Berliner-CustomMade-Varosliget-Budapest-26-1440x960.jpeg

„Liget Budapest“ – tak se jmenuje dosud největší a nejambicióznější projekt rozvoje městské kultury v Evropě, v jehož rámci byl kompletně zrekonstruován symbolický a největší veřejný park v hlavním městě Maďarska. Na ploše 13 000 metrů čtverečních v jihovýchodní části parku vzniklo jedno z nejmodernějších a nejpestřejších hřišť v Evropě, které tvoří celkem přes 50 různých herních zařízení.

Ty jsou nejen zaměřeny na všechny různé věkové skupiny, ale nabízejí především vysokou úroveň inkluzivního potenciálu. Uprostřed tohoto mimořádného hřiště je téměř 12 metrů vysoký horkovzdušný balón, v jehož vnitřku je umístěna obrovská prostorová síť. Výstup do koše balónu probíhá po provazových žebřících a horolezeckých lanech a trojrozměrná šplhací síť zpřístupněna přes výstupové plošiny různých výšek.

Jako předloha pro návrh balónu posloužil slavný obraz „Balón“ od umělce Pála Szinyei Merse z roku 1878. Ukazuje horkovzdušný balón v nápadné bílo-červené pruhované barevné kombinaci, jak stoupá vzduchem z Városliget v Budapešti. Nový horolezecký balón je tak nejen atraktivním vybavením hřiště pro děti v parku, ale svým vzhledem také vytváří historické spojení mezi minulostí a současným životem ve Városliget.

„Celý balon je navržen kolem kyvadlově namontovaného centrálního stožáru, který je ukotven k zemi celkem osmi lany,“ vysvětluje Katharina Hilger z Berliner Creative Center, která je primárně zodpovědná za vývoj horolezeckého balonu. „Prostorová síť byla napnuta v rámové konstrukci z ocelových trubek, která je zavěšena na dalších čtyřech ocelových lanech z vrcholu středového stožáru. Aby byl zachován kulatý tvar balónu, byl plášť balónu vyztužený pomocí vertikálních plastových tyčí.“

Výzvou bylo snížit zatížení větrem, kterému je balón vzhledem ke své velikosti vystaven. „Na obal balónu jsme použili prodyšnou polyesterovou tkaninu potaženou PVC. Tak jsme se mohli ujistit, že balón odolá i silnému větru. Mírně průhledná textilní struktura zároveň zajišťuje, že se do útrob balónu dostane dostatek světla,“ říká Hilger.

Dalším vrcholem hřiště jsou dvě lezecké věže vysoké 11 metrů, z nichž každá je vybavena trubkovou spirálou nebo trubkovou zakřivenou skluzavkou. Zatímco výstup na jednu věž probíhá přes náročnou prostorovou síť s úzkými oky, druhá je vybavena šikmými síťovými deskami, kterými lze vylézt až nahoru. Obě věže jsou vzájemně propojeny síťovými tunely, velkou horizontální sítí a mnoha dalšími různými nízkými lanovými lezeckými prvky.

Věže a balón však nejsou zdaleka jediným vybavením hřiště v městském parku Városliget, které umožňuje šplhat do velkých výšek. Milovníci lezení mohou vylézt do stromového domu Quii, který se nachází na vrcholu stěžně trojrozměrného centrálního stožárového lezce. Odtud vede síťovým tunelem a dalším domečkem na stromě opět do nízké lanové dráhy. To končí velkou šachovnicovou kostkou vyrobenou z gumových membránových rohoží.